a l b u m   Janina Brzostowska
główna / album


Portret (1) Janiny Brzostowskiej autorstwa Witkacego (1929).

Witold Brostow podaje taką anegdotę związaną z tym portretem:
Kiedyś była w Paryżu, w Petit Palais na Champs-Èlysées wystawa obrazów Witkacego, na którą moja Mama pożyczyła ten właśnie obraz. Wiadomość szybko rozeszła się po Paryżu i pary zakochanych umawiały się na spotkania pod tym portretem ...
O obrazie: U dołu po lewej są skróty, "Cof" oznacza tu kofeinę. Witkacy podawał w ten sposób, pod wypływem jakich używek tworzył.

 

Portret (2) Janiny Brzostowskiej autorstwa Witkacego (1939).

Czarno-biała reprodukcja tego obrazu znalazła się na okładce "Poezji wybranych" wydanych w 1974 r. w "Bibliotece Poetów"

Brzostowska; Poezje wybrane

 

Portret (3) Janiny Brzostowskiej autorstwa Witkacego (1939).

Witold Brostow, syn poetki, mówi, że ten portret budzi sprzeczne opinie: jedni twierdzą, że to "pięciominutowka", a drudzy, że najgłębszy ze wszystkich.

 Portret Janiny Brzostowskiej autorstwa Zdzisława Truskolaskiego.

Poprzez Stanisława Ignacego Witkiewicza poznał Janinę Brzostowska. Witkacy przyjaźnił się z Brzostowską, swoje ostatnie utwory literackie drukował w czasopiśmie literackim "Skawa", ktore Brzostowska wydawała od roku 1938 do wybuchu wojny.

 
Janina Brzostowska, mal. Zdzisław Truskolaski


Portret (2) Janiny Brzostowskiej autorstwa Zdzisława Truskolaskiego.

Truskolaski namalowal dwa obrazy poetki. Oryginały posiada rodzina poetki w Stanach Zjednoczonych, ich reprodukcje w naszym albumie.

 
Janina Brzostowska 1939
Portret z książki (1939).

W latach 30. poetka zamieszkała wraz z mężem, majorem wojska polskiego, w Warszawie (przy ul. Szerokiej 22 m. 21). Ludomir Bończa-Brzostowski był pracownikiem Sztabu Generalnego WP, następnie sędzią i adwokatem. Wydany w 1939 r. tom "Żywioł i śpiew" wypełniają wiersze miłosne i erotyki, których adresatem był mąż poetki. 44 wiersze autorka zebrała w 4 cykle: "Szczęście", "Godzina, która przeszła", "Pocałunek niebyły", "Ty". W tej to książce znalazł się prezentowany obok portret.

 www.brzostowska.republika.pl
layout © by Antoni Bojanowski;
poems © by Witold Brostow (Denton, Tex.)
webmaster:

created by www.zoltyslon.prv.pl