Myśli o szczęściu   Janina Brzostowska
English version Główna / Myśli o szczęściu
Nowy wybór wiersz Janiny Brzostowskiej ukazał się w dwujęzycznej, polsko-hebrajskiej edycji wydawnictwa Carmel Publishing House z Jerozolimy.
Publikacja wzorowana jest na polsko-ukrainskim wydaniu, która ukazało się w 2002 nakładem Wydawnictwa Politechniki Lwowskiej [Dwuskrzydłe światło].
W przedmowie syn Poetki wspomina nazwiska, historyczne i współczesne, które wiele znaczą tak w Izraelu, jak i w Polsce: król Kazimierz Wielki, Rabbi Dov Ber Meisels, Berek Joselewicz, Szymon Aszkenazy, Ludwik Zamenhof, Boleslaw Lesmian, Julian Tuwim, Antoni Slonimski, Izaak B. Singer, Jan Brzechwa, Artur Rubinstein, Mordechaj Anielewicz, Ludwik Hirszfeld, Salomon Perel, Dawid Ben Gurion, Menachem Begin, Władysław Szpilman, Agnieszka Holland, Roman Polanski ...
Książka ukazuje się pod patronatem Towarzystwa Przyjaźni Izraelsko-Polskiej. Prezeską tego stowarzyszenia jest Miriam Akavia, urodzona w Krakowie izraelska tłumaczka i pisarka.
Okładkę polską projektowal Jerry Bergman z Kopenhagi. Ukryta w roślinnosci twarz Poetki pochodzi z obrazu pędzla Zbigniewa Truskolaskiego. Okładkę hebrajską projektowal Adi Hecht z Jerozolimy. Wykorzystał portret namalowany przez Stanislawa Ignacego Witkiewicza.
Mysli o szczęściu
Janina Brzostowska: Myśli o szczęściu / red. Miriam Akavia ; przeł na hebr. Irit Amiel i in. - Jerusalem: Carmel Publishing House, 2003. - 83, XIII s. . - Tekst. pol. i hebr

Rec.: Ryszard Wasita: Po ukraińsku i hebrajsku. - Nowe Książki 2004 nr 6 s. 29 (zobacz >>>)
Rec: Wojciech Kajtoch. - The Sarmatian Review 2005 Vol. 25 No 1 (zobacz >>>>)Drukuj stronę      GÓRA


www.brzostowska.republika.pl
layout © by Antoni Bojanowski;
poems © by Witold Brostow (Denton, Tex.) (except as indicated)

created by www.zoltyslon.republika.pl